Uroda

Anti Pollution – mit czy prawdziwa potrzeba

Brałam ostatnio udział w bardzo ciekawej konferencji poświęconej wpływowi zanieczyszczeń nie tylko na nasze zdrowie, ale i na urodę.

Zanieczyszczenia mogą oczywiście mieć przyczyny naturalne, takie jak pożary czy wybuchy wulkanów. Znacznie większa jednak ich ilość to efekt działania człowieka. Spaliny, pył z opon, coraz większe odpady i śmieci, czy chociażby smog to tylko niektóre z nich.

Wiadomo, że zanieczyszczenia powietrza są przyczyną wielu chorób, obniżają jakość naszego życia i skracają jego długość. Ale czy wiedzieliście, że mają one także wpływ na kondycję skóry? Nasilają występowanie ciemnych plam,  przyspieszają cechy starzenia, np. pogłębiają bruzdy nosowo-wargowe, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, powodują wzrost produkcji sebum i co ważne – naruszają warstwę lipidową naskórka.

To wszystko powoduje, że uszkodzone zostają naturalne mechanizmy obronne naszej skóry. A jakie są tego konsekwencje? Uszkodzenia bariery naskórkowej, nadprodukcja sebum, czy uszkodzeń kolagenu i elastyny to tylko niektóre z nich. W efekcie coraz częściej narzekamy na utratę jędrności, suchość lub nadmierne przetłuszczanie się skóry, pojawiające się przebarwienia i plamy,  rozszerzone pory, trądzik, drobne zmarszczki, bruzdy, czy inne niedoskonałości. Te objawy różnią się oczywiście w zależności od naszego wieku i rodzaju skóry.

Niestety nie ma jednak jednej uniwersalnej receptury kosmetyku, który zadziałałby na wszystkich. Właściwy dobór produktów do pielęgnacji skóry powinien bazować na potrzebach danego typu skóry, oraz problemów z jakimi skóra się zmaga. Ważne jest także przestrzeganie podstawowych zasad przeciwdziałania skutkom zanieczyszczenia powietrza:

 • wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry
 • poprawa nawilżenia
 • neutralizacja wolnych rodników
 • wspieranie syntezy kolagenu
 • zapobieganie przebarwieniom i ochrona UV
 • zapobieganie stanom zapalnym

Kluczową role w tym procesie pełni jednak właściwe, łagodne, ale i skuteczne oczyszczanie skóry. Preparaty, których używamy nie powinny naruszać bariery naskórkowej, powinny wręcz ją regenerować i uzupełniać. 

Marka Dermedic ma w swojej ofercie trzy linie, które w zależności od stanu i dojrzałości skóry pozwolą walczyć z niekorzystnym wpływem zanieczyszczenia powietrza:

 • Normacne – kosmetyki przeznaczone dla skóry mieszanej, tłustej, ze skłonnością do trądziku
 • Angio – do pielęgnacji skóry z problemami naczyniowymi (skłonność do rozszerzonych naczynek) i objawami trądziku różowatego
 • Oilage – produkty które w widoczny sposób poprawiają stan dojrzałej, wrażliwej skóry.

Pielęgnacja skóry trądzikowej to przede wszystkim łagodne oczyszczanie i delikatne złuszczanie, aby ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum, łagodzenie stanów zapalnych i nawilżanie. W składzie produktów z linii Normacne znajdziemy m.in. Ennacomplex, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, czy ekstrakt z zielonej herbaty który reguluje wydzielanie sebum oraz ma działanie ściągające Skóra naczynkowa wymaga wielokierunkowego działania:

 1. wzmacnianie naczynek –  tu także zadziała Ennacomplex, który poza już wymienionym działaniem  uszczelnia naczynia krwionośne,
 2. ochrona skóry przed promieniowaniem UV,
 3. łagodzenie stanów zapalnych – pomogą w tym Neutrazen 2,5%, kompleks T-Capilar, arnika, czy lukrecja),
 4. wyrównanie kolorytu – w linii Angio znajdziecie System optycznej korekty widoczności rumienia – OR, który natychmiast zmniejsza widoczność rozszerzonych naczyń krwionośnych
 5. przeciwdziałanie procesom starzeniowym – Olej z Oliwek i olej z awokado odbudowują strukturę lipidową skóry i poprawiają stan nawilżenia, a witaminy A, E i C poprawiają kondycję komórek naskórka, wygładzają go i intensywnie nawilżają 

Skóra dojrzała, to skóra wrażliwa, która wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Linia Oilage oparta jest na formule Anti-Pollution i innowacyjnym kompleksie TriOleum.

TriOleum to połączeniu oleju z soi, awocado i wiesiołka. Kompleks ten jest on źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które uzupełniają barierę lipidową i  pobudzają produkcję ceramidów, a także minerałów i witaminy E. Składniki te zabezpieczają skórę przed szkodliwym wpływem klimatyzacji i środowiska zewnętrznego, wyrównują koloryt skóry, a także nawilżają i wygładzają skórę. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, opóźnia starzenie się skóry i neutralizuje wolne rodniki.

Lato odeszło w zapomnienie. Za chwilę rozpocznie się sezon grzewczy. Aplikacje monitorujące stan powietrza po wielu miesiącach ciszy już powoli ponownie zaczynają alarmować o podwyższonym poziomie szkodliwych cząsteczek PM 2.5 i PM 10. Warto to sprawdzać i ograniczać spacery zwłaszcza w te dni, kiedy ten poziom jest zdecydowanie za wysoki. Warto też mieć w domu dobry nawilżacz i oczyszczacz powietrza.To urządzenie, w które naprawdę warto zainwestować, zwłaszcza jeśli mamy w domu dzieci.

Nie zapominajmy jednak także o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie naszej skóry. Wybór jest ogromny i każdy może wybrać tę, która będzie najlepsza dla Was i Waszej cery.

Ja już wiem, po którą z linii Dermedic sięgnę. A Ty? Którą wybierasz? Która z tych linii najbardziej odpowiada potrzebom Twojej skóry? 
Czekam na Wasze komentarze. Dla autorów 5 najciekawszych odpowiedzi wspólnie z marką Dermedic przygotowałam prezenty niespodzianki.
Ogłoszenie zwycięzców na profilu My Simple Life na Instagramie 12 października. Zapraszam 🙂