Kuchnia

Domowy hummus

Hummus jest dla mnie idealną przekąską, ale może być także samodzielnym daniem.

Wszystkie, które można kupić w sklepach, nawet tych ze zdrową żywnością, zwyczajnie mi nie smakują – są dziwnie doprawiane, często zbyt kwaśne z uwagi na kwasek cytrynowy. Dodawane są do nich także substancje konserwujące, a nawet cukier. 
Robię więc hummus w domu.

Dla mnie hummus musi być  gęsty i kremowy, z wyczuwalną nutą tahini i czosnku. 
I nawet jeśli mój przepis nie jest przepisem na oryginalny hummus izraelski to uważam, że jest doskonały. A do tego szybki w przygotowaniu, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Ok, korzystam z ciecierzycy w puszce, bo u mnie zwycięża wygoda. Jeśli jednak macie więcej czasu, możecie ciecierzycę namoczyć i ugotować samemu. Zdecydowanie polecam Wam cieciorkę gotowaną na parze z Bonduelle i nie jest to wpis sponsorowany :). Przetestowałam różne ciecierzyce i ta konkretna jest wg mnie najlepsza. Ma krótki skład (cieciorka, woda, sól), jest bez konserwantów, substancji zagęszczających, regulatorów kwasowości, aromatów czy barwników. Do tego warto pamiętać, że ciecierzyca jest fantastycznym źródłem białka i błonnika.

Zwróćcie też uwagę na tahini. powinna być jasna i kremowa. Najlepiej wybierać tę pochodzącą z Izraela lub Libanu.

Składniki:

  • puszka ciecierzycy ugotowanej na parze 
  • 1 duży ząbek czosnku (lub dwa mniejsze)
  • 2 łyżki tahini (pasty sezamowej)
  • łyżka soku z cytryny
  • szczypta soli
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek

Ciecierzycę odsączamy z wody i umieszczamy w naczyniu blendera/malaksera. Dodajemy czosnek, tahini, sok z cytryny i sól i miksujemy na gładką pastę (ok 2 minut). Dodajemy stopniowo oliwę i dalej miksujemy kolejną minutę. Ja lubię kiedy w hummusie są delikatne grudki. Jeśli chcecie mieć hummus idealnie gładki, wystarczy miksować go chwilę dłużej.

Gotowy hummus przekładamy do miseczki lub płaskiego talerza. Możemy go jeszcze delikatnie polać dobrą oliwą, posypać słodką papryką, posiekaną natką pietruszki lub sezamem – jak kto lubi. 

Ten przepis pozwoli Wam przygotować podstawową wersję hummusu.
Wystarczy jednak, że do blendera dodacie dodatkowo suszone pomidory, a otrzymacie pyszny hummus pomidorowy. Można też przygotować wersję z chilli, kolendrą, bazylią lub kminem rzymskim. Wszystko według gustów, smaku i upodobań.

Ja najbardziej lubię wersję klasyczną. Wg mnie najlepiej smakuje ze świeżą bagietką 🙂 lub chlebkiem pita. W wersji fit można go podać z warzywami pokrojonymi w słupki (marchew, papryka, seler naciowy).

Smacznego 🙂